Share by e-mail Print This Post

Accounting for Couponing Expenses

Heather.Wheeler
Couponing is like most things in life, It Takes Money To Save Money.  When I was first getting my feet wet in the couponing world,  I thought it was necessary to pay for a monthly subscription to a website to help me find the deals.  I paid $14/month for several months before I really discovered that this was a total waste of money! If any of you are still paying for a monthly subscription to a website I would invite you to quit!! It’s actually one of the Couponing Expenses that you do not need to be paying.  I still remember when I quit my website, I was so nervous to do it without their help… would I get the same deals?… would I miss out on something Krazy?…. It’s scary!!  But I quickly found many resources that helped me MORE!
It Takes Money to Save Money!

My husband took a lot of convincing that couponing was worth it. He was convinced I really wasn’t spending much less on groceries especially with ALL the expenses I was paying for (newspapers and buying coupons from a clipping service, paper, printer ink, ect).  If you are needing to convince yourself or your spouse that this is worth it, take a look!   Now, this is assuming you are buying coupons online and getting the Sunday Paper. This is also assuming you print coupons 24 hours a day and go through paper and ink like crazy! I only replace my cartridge every 4-6 months, but for simplicity sake this example goes through a lot more supplies! :)  And we all know we are Krazy Coupon Ladies and don’t pay FULL PRICE for anything, especially ink and paper!
__________________________________________________
Multiple copies of Sunday paper: $15/month
Purchasing &shipping coupons from a site such as
collectible coupons
:
$15/month
Ink from Printing Coupons: $25.00/cartridge
Paper from Printing Coupons: $5.99/ream
Total Expenses: $60.99

In a typical month, I spend $275 on all my groceries, household shopping, cleaning supplies and toiletries for my family of four.  Without coupons, my total would be over $1100!

If you want to account for the $60.99 spent on supplies you could say you spent $335.99 and saved 1133.60 which is a 70% Savings!

Do you include your supplies when calculating your money spent on groceries? How much do your supplies cost a month?  Oh, and are any of you paying for a website subscription?

Never miss a coupon, deal or freebie again!

Subscribe to our newsletter

Close