Extreme Couponing Tip: Shop the Bulk Section to Score Great Deals!

The bulk section can be a great way to save money, stock up or try out products, and save on packaging.

Bulk sections can range from small selections of baking ingredients and candy to more extensive selections that offer conventional or organic spices, lentils, seeds, pasta, dried fruit, cereal, trail mix, freshly ground peanut and almond butter, and pure syrup and honey. Health food stores and chain stores like WinCo are renowned for their wide variety and great prices.

Per Unit Prices

Before purchasing, always check out price per ounce/pound to find the best deal. While a 6 oz package of walnuts in the baking aisle may be $2.99, the bulk section may have them for $5.99 a pound, which is more than $0.10 less per ounce. If you’re buying 3 pounds, the savings would be $5.95 to buy bulk versus the 6 oz bags!

Sales and Cycles

Just like packaged items, bulk items go on sale and run in sale cycles. For example, nuts tend to be at the lowest prices near the holidays, oats in the winter, trail mix in the summer, and sweets around Halloween. If you can, wait until the items you want go on sale and stock up. When keeping bulk items for a long period of time, try airtight containers or vacuum sealing and storing in a cool, dry environment to maximize the shelf life.

Just the Right Amount

Need a lot of whole cloves or not sure about the strawberry hemp granola? The bulk bins are great places to stock up big or try out small amounts. This is a big advantage for large and small families alike. When you buy just what you need, you’ll cut down on waste and save money.

Go Green

Buying in bulk is good for the environment because there is less packaging involved on both the part of the manufacturer and the consumer. You can even help out more by bringing your own reusable bulk sacks (if your store permits). Just remember to write the bin number around the twist tie!

Leave a Reply

10 thoughts on “Extreme Couponing Tip: Shop the Bulk Section to Score Great Deals!”

  1. Anonymous says:

    where can you buy bulk? I’m in Orlando, FL and the only place I know of is whole foods, which tends to be counterintuitive due to distance and they tend to have quite a higher price since they do the fair trade, organic, no gmo, ladadah things.

    • Anonymous says:

      It really depends on your area and the customer demand. For me, there’s a bulk section in one of my Kroger affiliates and then in the health food stores in my area. The health food stores do tend to run a little more since they do have the organic and specialized varieties, but I would still check out next time you’re there the price of bulk items you might buy (granola, flour, honey, etc). 

  2. Gigi_gg says:

    I even bought honey at WinCo this weekend from the bulk section.  They had 3 bee hive boxes with a pull dispenser on them!  I almost couldn’t believe it, but they actually had real bees inside the boxes and a sign saying not to open because it was dangerous.  LOL!  I think, but I’m not sure, that I got a really good price. :-)

  3. Anonymous says:

    As long as you are not a germaphobe and can keep from thinking about whose hands may have been digging around in the self-scoop bins.

    • Gigi_gg says:

       LOL!  I don’t buy from the self-scoop bins.  I only use the ones with the pull down dispensers that no one can really get their hands in.

  4. Anonymous says:

    Is the quality of the bulk items the same as the packaged?

    • melissa says:

       I have tried a couple of different granola’s along with some spices from Winco granola is really good and spices are just the same as buying the one’s in the little plastic bags

    • Anonymous says:

      Yes, from all the different bulk items our family has tried, they are comparable to the packaged food. The packaged food does tend to have a longer shelf life when it’s unopened since it is sealed, but if you’ll be using the bulk items in the near future, it’s a great option to look in to. 

  5. Kimm0766 says:

    Hi, I don’t understand how to do the math with the bulk can someone tell me?

    Thanks

    • Anonymous says:

      No problem! It can be a bit confusing at first (especially if you have a coupon in the mix). Below are the steps:  
      1. Take price of item minus the coupon value. (ex. cereal 16 oz $3.00- $1.00/1 coupon= $2.00). If you don’t have a coupon, this will just be the product’s price. 
      2. Divide this number by the total ounces in the package. (ex. $2.00 ÷ 16 oz= 0.125)
      3. Move the decimal over two places. This is the price per ounce. (ex. 0.125 => 12.5. So the cereal would be 12.5¢ an ounce)