Share by e-mail Print This Post

Eating Healthy CHEAP!

August

I bought my items at WalMart and Harris Teeter. Harris Teeter doubles MFQ’s up to .99 everyday. I got 5 lbs of Banana’s, 3 cantaloupes, 2 dozen eggs, 5 cans of green beans, 5 cans of corn, 2 jars of pizza sauce, 1 pack of strawberries, 4 jars of peanut butter, 1 Jiff To Go chocolate spread, 4 cans of evaporated milk, 3 jars of relish, 3 razors, 1 pack of tuna, and 8 cans of air freshner.

Here’s the breakdown:

WALMART

1 Pack of strawberries @ $2.28 PM = $1.78
3 Hydro razors @ $5.97 – 3 $4/1 MQ= $5.91
8 Glade spray @ .98 – $2/2 MQ = FREE
3 Vlastic relish @ .98 – .75/1 MQ = .69

HARRIS TEETER (doubles up to .99)

5 lbs of bananas $3.45 on clearance for $1.64
5 Del Monte Corn B2G3F @ $1.39 – $1/4 MQ = $1.78
5 Del Monte Beans B2G3F @ $1.39 – $1/4 MQ = $1.79
4 Skippy Peanut Butter B1G1 @ $3.65 – 2 $.75/1 MQ = $2.15
4 Evaporated Milk @ .95 – .55/2 MQ = $1.60
1 JiffToGo @ $2.79 (I had to try it, it’s CHOCOLATE TO GO!)
1 Tuna @ $1.75 on sale for $1.25 – .50 MQ = .25
3 Cantaloupe @ $3.69 on sale for .99 each. = $2.97
2 Ragu Pizza Sauce on clearance for 50% off @ .98 – .50 MQ = FREE
2 1 dozen eggs @ $1.99 – .55/2 MQ = $2.88

TOTAL BEFORE COUPONS
$90.23

TOTAL AFTER COUPONS
$26.16

Never miss a coupon, deal or freebie again!

Subscribe to our newsletter

Close