I recently saw your list of stock up prices on meat…what about fruits and veggies?  We love fresh fruit, but things like raspberries and cherries are way to expensive unless on sale.

Amanda

The first and most obvious rule of thumb is to buy fruits and vegetables when they are in season. Find recipes that use vegetables that are in season and also pick fruits that are on sale and in season.  Try to find a local farm to pick things like Cherries, Raspberries, Apples and more. You will likely pay much less if you go pick your own.  When you find a krazy price, consider buying extra and freeze it for later use. My favorites to freeze are blueberries, strawberries, grapes and corn. Here are my Rock Bottom Prices, feel free to leave a comment and add to this list, or share your secrets!

Fruits:

  • Strawberries $0.50-$0.75 per pound
  • Grapes $0.99 per pound
  • Apples $0.49 per pound
  • Oranges $0.25-$0.50 per pound
  • Raspberries $1.49 for small flat
  • Watermelon $5.00 for Seedless
  • Cantaloupe $0.99 each
  • Lemons $0.20 each
  • Peaches $0.99 per pound

Vegetables:

  • Lettuce $0.49 per head
  • Peppers, Green and Red $0.50 each
  • Onions $0.69 per pound
  • Tomatoes $0.99 per pound
  • Corn on the Cob 8/$1.00
  • Cucumbers $0.50 each