Want to spice up your dishes but don’t want to shell out for expensive flavors? Check out these helpful hints!

Price Per Ounce: The biggest key when spice shopping is to always check price per ounce! To calculate an item’s price per ounce, divide the total cost by the number of ounces, then move the decimal over two places. While the total out-of-pocket cost might be lower for a small jar, you may want to buy the larger jar that is cheaper per ounce, especially if it’s a spice or seasoning you frequently use.

Salt: For iodized salt, aim for $0.50 or under (per canister) at your local supercenter or grocery store. It’s also a good idea to buy a few extra canisters to have on hand for food storage. Kosher and sea salt tend to be twice or three times the price of regular, so check out generics, and search the dollar store for good deals. Ground black pepper can also be cheap at these locations..

Basics: One of the best places to get basic seasonings is Walmart, where small jars cost around $0.50 each from the brand 5th Season. Varieties include ground cinnamon, garlic powder, onion powder, chili powder, Italian seasoning, and others. For more unique spices, like ground cloves, poppy seeds, or curry, look for the lowest everyday prices with generics or name brands, like Target’s Market Pantry and Archer Farms, or Walmart’s Great Value.

Coupons: We all love coupons here at KCL, so when a great sale on spices comes along, we pair coupons with it for bigger savings! Often, seasoning packets are scored for cheap or free when a great spice coupon comes our way. Companies that put out spice coupons include McCormick, Mrs. Dash, and Spice Island. Seasoning packets, like onion soup mix or taco seasoning, are super handy for giving flavor to a homemade dish. Look for coupons from companies like Old El Paso, Ortega, and Lipton.

International: Looking for other spice locations? Check out your local ethnic market or the Latino food aisle at your local store. They often sell small packets of spices and seasonings at a fraction of the jarred ones. Again, check the price per ounce to make sure you’re getting the best deal.

Bulk: In the market for just a little bit of spice? If you’re trying out a new flavor or just need a small amount for a unique recipe, check out the bulk section. Some bulk bin aisles have small jars and canisters of spices available for purchase by weight.

DIY: If you shun ready-made packets or simply forgot to pick one up at the store, make it at home with seasonings already on hand. For other jarred mixes, like cinnamon sugar, save big by making it at home and storing extra for future use.