Here are the deals happening this week at Stop & Shop! Prices are valid 11/2 – 11/9 unless otherwise stated.

 

Premium Red Delicious Aples or Large Bartlett Pears $0.99/lb

 

Stop & Shop Fresh Boneless, Skinless Chicken Breast or Thighs $1.99/lb

 

Baby Carrots or Whole Mushrooms
Buy One Get One Free

 

Progresso Traditional or Rich & Hearty Soup $1.11 each, when you buy 8
Use $1.00/4 – Progresso Soups – (progresso.com)
Or $1.00/4 – Progresso Soups – (bricks.coupons.com)
Or $1.00/4 Progresso Soup Cans from SS 9/9 (exp 11/3)
Or $1.00/4 Progresso Soup Cans from GM 10/7 (exp 12/29)
Final Price: $0.86 each, when you buy 4

 

 

College Inn Broth, Carton $2.00
Use $0.55/1 – College Inn Broth, Carton – (facebook.com)
Or $1.00/2 – College Inn Broth – (collegeinn.com)
Final Price: $1.45, or $0.90 with double

 

Progresso Recipe Starters $1.33
Use $0.50/1 – Progresso Recipe Starters Cooking Sauce – (coupons.com)
Or $0.50/1 – Progresso Recipe Starters Cooking Sauce – (progresso.com)
Or $0.50/1 Progresso Recipe Starters Cooking Sauce from SS 9/9 (exp 11/3)
Or $0.50/1 Progresso Recipe Starters Cooking Sauce from SS 11/4 (exp 12/29)
Final price: $0.83, or $0.33 with double

 

Buy 5, Save $5.00 Instantly

Buy 5 of the following products and save $5.00 instantly on fresh beef, pork, poultry or seafood. Savings per item is $1.00. Final prices below reflect the $1.00 savings. Limit 1 per transaction.

Kraft Velveeta Cheesy Skillets $2.50
Final Price: $1.50

 

Kraft Stove Top Stuffing $1.66
Final Price: $0.66

 

Shake ‘N Bake $2.29
Final Price: $1.29

 

Kraft Singles individually Wrapped Cheese Slices $3.00
Final Price: $2.00

 

Bull’s-Eye BBQ Sauce $1.66
Final Price: $0.66

 

Buy 3 Kraft Stove Top Stuffing $1.66
Buy 2 Bull’s-Eye BBQ Sauce $1.66
Buy 5, Save $5.00 Instantly on beef, pork, poultry or seafood
Pay $8.30, Receive $5.00 in free beef, pork, poultry or seafood
Final Price: $0.66 each, when you buy all 5

 

Buy 8, Save $3.00 Instantly

Buy 8 of the following products and save $3.00 instantly. Savings per item is $0.37. Final prices below reflect the $0.37 savings. Limit 1 per transaction.

Healthy Choice Soup $1.00
Final Price: $0.63

 

Hunt’s Manwich Sloppy Joe Sauce or Hunt’s Canned Tomatoes $1.00
Final Price: $0.63

 

Healthy Choice Fresh Mixers, Lunch Express or Marie Callender’s home Style Creations $2.00
Final Price: $1.63

 

Swiss Miss Cocoa Mix $1.50
Final Price: $1.13

 

Reddi Wip Whipped Cream $0.10 Off
Final Price: Varies

 

Mrs. Smith’s Dessert Pie or Cobbler or Dole Frozen $2.99
Use $1.50/1 Mrs. Smith’s Pie from SS 9/30 (exp 11/30)
Or $1.00/1 – Mrs. Smith's Whole Pie, 27 oz or Larger – (facebook.com)
Final Price: $1.12

 

La Choy Dinner Creations $3.49
Final Price: $3.12

 

Hunt’s Snack Pack Pudding $1.25
Final Price: $0.88

 

Crunch ‘n Munch, Poppycock or Slim Jim Gable Top $2.50
Final Price: $2.13

 

La Choy Soy Sauce $2.00
Final Price: $1.63

 

Smucker’s Uncrustables $2.50
Final Price: $2.13

 

Orville Ready To Eat Popcorn $2.50
Final Price: $2.13

 

Slim Jim Handi Paks $1.00
Final Price: $0.63

 

Hungry Jack Pancake Mix $2.50
Final Price: $2.13

 

Hungry Jack Microwavable Syrup $3.49
Final Price: $3.12

 

Buy 8 Healthy Choice Soup $1.00
Buy 8, Save $3.00 Instantly
Final Price: $0.63 each, when you buy 8

 

Buy 7, Save $3.00 Instantly

Buy 7 of the following products and save $3.00 instantly. Savings per item is $0.42. Final prices below reflect the $0.42 savings. Limit 1 per transaction.

Crisco Sticks $3.49
Final Price: $3.07

 

Crisco Oil $2.99
Final Price: $2.57

 

Old Fashioned Quaker Oats $2.50
Final Price: $2.07

 

McCormick Pure Vanilla Extract $3.99
Use $2.00/2 McCormick Extracts from RP 11/4  (exp 12/2)
Final Price: $2.57 each, when you buy 2

 

Jif Peanut Butter $2.99
Final Price: $2.57

 

Ghirardelli Baking Chips $2.50
Final Price: $2.07

 

Pillsbury Cake Mix $1.25
Final Price: $0.83

 

Pillsbury Ready to Spread Frosting $1.66
Final Price: $1.24

 

Smucker’s Preserves $2.50
Final Price: $2.08

 

Smucker’s Grape Jelly $2.29
Final Price: $1.87

 

Eagle Brand Sweetened Condensed Milk $2.50
Use $1.00/2 Eagle Brand Sweetened Condensed Milk Products from RP 11/4 (exp 12/30)
Final Price: $1.58

 

Pillsbury Quick Bread $2.00
Use $0.35/1 Pillsbury Frosting, Cookie or Quickbread Mix, exp. 1/30/30 (RP 11/04/12 R)
Final Price: $1.23, or $0.88 with double

 

Buy 4 Pillsbury Quick Bread $2.00
Buy 3 Pillsbury Cake Mix $1.25
Buy 7, Save $3.00 Instantly
Use four $0.35/1 Pillsbury Frosting, Cookie or Quickbread Mix, exp. 1/30/30 (RP 11/04/12 R)
Final Price: $1.05 each, when you buy all 7, or $0.85 with double

 

Buy 3, Save $3.00 Instantly

Buy 3 of the following products and save $3.00 instantly. Savings per item is $1.00. Final prices below reflect the $1.00 savings. Limit 1 per transaction.

 

Sunsweet PlumSmart Plum Juice $3.79
Use $0.75/1 – Sunsweet PlumSmart or PlumSmart Light – (sunsweet.com)
Or $0.75/1 – Sunsweet PlumSmart or PlumSmart Light – (coupons.smartsource.com)
Or $0.75/1 Sunsweet Plumsmart or Plumsmart Light from SS 9/9 (exp 12/8)
Or $0.55/1 – Sunsweet Product – (facebook.com)
Final Price: $2.04, or $1.29 with double

 

Waggin Train Jerky Tenders Dog Treats $12.99
Use $2.00/1 Waggin' Train Dog Treats, 3.5 oz or larger from RP 10/21 (exp 12/2)
Final Price: $9.99

 

Folgers Ground Coffee $8.99
Use $1.00/2 Folgers Coffee Products, 3 oz or larger from RP 11/4 (exp 12/31)
Final Price: $7.49 each, when you buy 2

 

Bertolli Olive Oil $7.99
Final Price: $6.99

 

Pedigree Dentastix $7.99
Final Price: $6.99

 

Libman Cleaning Brushes 15% Off
Final Price: Varies

 

Tidy Cats Scoop Litter $12.99
Use $1.00/1 Purina Tidy Cats Pure Nature Cat Litter from RP 10/28 (exp 1/28)
Final Price: $10.99

 

Lysol Healthy Touch Hand Soap Refill $3.50
Final Price: $2.50

 

Maybelline Face Cosmetics $1.00 Off
Use $1.00/1 – Maybelline New York Dream Face Foundation, Blush or Concealer – (facebook.com)
Or $1.00/1 Maybelline New York Foundation or Powder from RP 9/9 (exp 11/9)
Final Price: Varies

 

Libman Mops or Brooms 15% Off
Final Price: Varies

 

Buy 3 Sunsweet PlumSmart Plum Juice $3.79
Buy 3, Save $3.00 Instantly
Use two $0.75/1 – Sunsweet PlumSmart or PlumSmart Light – (sunsweet.com)
And use one $0.75/1 – Sunsweet PlumSmart or PlumSmart Light – (coupons.smartsource.com)
Final Price: $2.04 each, when you buy 3, or $1.29 with double