Kroger Coupon Deals: Week of 12/5Here are the deals happening this week at Kroger! Prices are valid 12/5 – 12/11.

Coca-Cola, 12 ct $4.00 each, when you buy 3

 

Smart Ones or Healthy Choice Frozen Entrees, 3.95-12.5 $2.20 each, when you buy 5
Use $0.75/1 – Healthy Choice New Baked Entrée – (coupons.smartsource.com)
Or $1.00/3 – Healthy Choice Cafe Steamers – (healthychoice.com)
Final Price: $1.45

 

Progresso Soup, 18.5-19 oz $1.25 each, when you buy 8
Use $1.00/4 – Progresso Soups – (progresso.com)
Or $1.00/4 – Progresso Soups – (bricks.coupons.com)
Or $1.00/4 Progresso Soup Cans from SS 11/11 (exp 1/5)
Or $1.00/4 Progresso Soup Cans from GM 10/7 (exp 12/29)
Final Price: $1.00 each, when you buy 4 

 

Coca-Cola, 6 ct $2.75 each, when you buy 4

 

General Mills Cereal, 11.5-14 oz $1.99
Use $1.00/2 – General Mills Kids Cereal – (coupons.com)
Or $1.00/3 – General Mills Cereal – (coupons.com)
Or $1.00/3 General Mills Big G Cereals: Cheerios, Cinnamon Toast Crunch, Chex, Lucky Charms, Cocoa Puffs, Trix, Reese's Puffs, Fiber One, Cookie Crisp, Golden Grahams, Kix, Total, Wheaties, Frosted Toast Crunch, Dora the Explorer, Oatmeal Crisp, Raisin Nut Bran, Basic 4, Honey Nut Clusters from SS 11/4 (exp 12/15)
Final Price: $1.49 each, when you buy 2 

 

 

Big K, 2 L $0.79

 

Minute Main Orange Juice, 59 oz $2.99
Use $0.75/1 – Minute Main Pure Squeezed Orange Juice – (coupons.com)
Final Price: $2.24 

 

Kraft Singles or Velveeta Slices, 16 ct $3.99
Buy One Get One Free
Final Price: $1.99 each, when you buy 2

 

Yoplait Yogurt, 2-8 ct or 32 oz $1.99
Use $0.85/2 – Yoplait Go-Gurt Yogurt, Yoplait Trix, Multipack or Yoplait Splitz – (pillsbury.com)
Or $0.85/2 – Yoplait Go-Gurt Yogurt, Yoplait Trix, Multipack or Yoplait Splitz – (eatbetteramerica.com)
Or $0.85/2 – Yoplait Go-Gurt Yogurt, Yoplait Trix Multipack or Yoplait Splitz – (boxtops4education.com)
Or $0.40/6 – Yoplait Yogurt Cups – (coupons.com)
Or $0.40/6 – Yoplait Yogurt Cups – (everydaysaver.com)
Or $0.75/2 Yoplait Go-Gurt, Kids Cup, Trix multipack or Splitz from SS 11/11 (exp 1/5)
Or $0.40/6 Yoplait Yogurt Cups from SS 11/11 (exp 1/5)
Or $0.50/8 Yoplait Yogurt Cups from SS 11/11 (exp 1/5)
Final Price: $1.57 each, when you buy 2 

 

 

Colgate, Optic White, or Total Advanced Toothpaste, 4-5.8 oz $2.99
Use $0.75/1 – Colgate Max Fresh – (colgate.com)
Or $0.75/1 – Colgate Optic White Toothpaste, 4 oz or Larger, Redeemable at Walmart, Limit 4 Like Coupons in Same Transaction – (coupons.com)
Or $0.75/1 – Colgate Total Advanced Toothpaste – (colgate.com)
Or $0.50/1 Colgate Toothpaste, 4 oz or larger, Limit of 4 coupons for the same product in the same transaction from SS 12/2 (exp 12/22)
Final Price: $2.24

 

 

Depend Underwear or Guards, 10-48 ct $10.99
Use $1.00/1 Depend Guards for Men from SS 11/18 (exp 12/29)
Or $1.00/1 Depend Product from SS 11/18 (exp 12/29)
Final Price: $9.99

 

Cottonelle Bath Tissue, 9-12 ct $5.99
Use $0.40/2 Cottonelle Toilet Paper, 4 ct or (1) Toilet Paper, 12 ct or larger from SS 11/18 (exp 12/30)
Final Price: $5.49, or $5.19 with double 

 

Mrs. Baird’s Bread, 20-24 oz $3.19
Buy One Get One Free
Final Price: $1.59 each, when you buy 2

 

Big K Soft Drinks, 12 ct $2.00 each, when you buy 5

 

All Liquid Laundry Detergent, 32-50 oz $3.25
Use $0.50/1 – All Liquid, Powder or Mighty Pacs Laundry Detergent, Excludes Trial Size – (redplum.com)
Or $1.00/1 All Liquid, Powder or Mighty Pacs Laundry Detergent, excludes trial size from RP 11/11 (exp 12/23)
Or $1.00/1 All Liquid, Powder or Mighty Pacs Laundry Detergent, excludes trial size from RP 12/2 (exp 1/13)
Final Price: $2.75, or $2.25 with double 

 

Snuggle Fabric Softener, 32 oz or 70-80 ct Sheets, $3.25
Use $0.50/1 – Snuggle Fabric Softener Liquid or Dryer Sheets, Excludes Trial Size – (redplum.com)
Or $0.50/1 Snuggle Fabric Softener or Dryer Sheets, excludes trial size from RP 11/11 (exp 12/23)
Or $0.50/1 Snuggle Fabric Softener Liquid or Dryer Sheets, excludes trial size from RP 12/2 (exp 1/13)
Final Price: $2.75, or $2.25 with double 

 

Banquet Meals, 5-10.25 oz $0.88

 

Pillsbury Frozen Biscuits, 12 ct $2.50 each, when you buy 2
Use $1.00/3 – Pillsbury Refrigerated Grands or Grands Jr. Biscuits – (pillsbury.com)
Or $1.00/3 – Pillsbury Refrigerated Grands or Grands Jr. Biscuits – (boxtops4education.com)
Or $0.40/3 – Pillsbury Refrigerated Grands Biscuits – (coupons.com)
Or $0.40/3 Pillsbury Refrigerated Grands! Biscuits from SS 11/18 (exp 2/9)
Or $0.40/3 Pillsbury Refrigerated Grands! Biscuits from SS 11/4 (exp 1/26)
Or $0.40/3 Pillsbury Refrigerated Grands! Biscuits from SS 11/11 (exp 2/2)
Or $0.30/2 Pillsbury Refrigerated Grands! Biscuits from SS 12/2 (exp 2/23)
Or $0.30/2 Pillsbury Refrigerated Grands! Biscuits from GM 10/7 (exp 12/29)
Final Price: $2.17 each, when you buy 3

 

 

Vitaminwater, 20 oz $0.91 each, when you buy 10

 

Jimmy Dean Breakfast Sausage, 9.6-16 oz $3.00 each, when you buy 2
Use $0.55/1 Jimmy Dean Product from RP 12/2 (exp 1/6)
Or $0.55/1 Jimmy Dean Fully Cooked Product from RP 12/2 (exp 1/6)
Final Price: $2.45 

 

Eckrich Sausage Smoky Links, 8.3-14 oz $2.50 each, when you buy 2
Use $1.00/1 – Eckrich Smoked Sausage – (facebook.com)
Final Price: $1.50 

 

California Cuties Clementines, 3 lb $3.99
Use $0.50/1 Cuties 2lb, 3lb or 5lb from SS 12/2 (exp 1/2)
Final Price: $3.49, or $2.99 with double

 

Buy 1 Duncan Hines Cake Mix, 16.5-18.25 oz $1.25 each, when you buy 4
Buy 1 Duncan Hines Frosting, 12-16 oz $1.50 each, when you buy 2
Use one $1.00/1 – Duncan Hines Cake Mix AND (1) Duncan Hines Frosting – (coupons.smartsource.com)
Final Price: $0.88 each, when you buy both

 

Carnation or Pet Evaporated Milk, 12 oz $1.25 each, when you buy 4
Use $0.50/2 – Carnation Evaporated Milk – (verybestbaking.com)
Or $0.50/2 Carnation Evaporated Milk, 12 oz from RP 9/30 (exp 12/31)
Final Price: $1.00 each, when you buy 2, or $0.75 with double 

 

Eagle Brand Sweetened Condensed Milk, 14 oz $2.50 each, when you buy 2
Use $1.00/2 Eagle Brand Sweetened Condensed Milk Products from RP 11/4 (exp 12/30)
Final Price: $2.00 each, when you buy 2 

 

Pillsbury Pie Crusts, 2 ct $2.75
Use $1.00/2 – Pillsbury Rolled Refrigerated Pie Crusts – (pillsbury.com)
Or $1.00/2 – Pillsbury Rolled Refrigerated Pie Crusts – (boxtops4education.com)
Or $0.50/2 – Pillsbury Rolled Refrigerated Pie Crusts – (coupons.com)
Or $0.50/2 Pillsbury Rolled Refrigerated Pie Crusts from SS 11/11 (exp 2/2)
Or $0.50/2 Pillsbury Rolled Refrigerated Pie Crusts from SS 12/2 (exp 2/23)
Or $0.50/2 Pillsbury Rolled Refrigerated Pie Crusts from SS 11/18 (exp 2/9)
Final Price: $2.25 each, when you buy 2 

 

Nestle Toll House Cookies, 15-16.5 oz $2.00 each, when you buy 2
Use $1.25/2 – Nestle Toll House Refrigerated Cookie Dough – (verybestbaking.com)
Or $0.75/1 Nestle Toll House Ultimates Refrigerated Cookie Dough from RP 10/7 (exp 12/31)
Or $0.75/2 Nestle Toll House Morsels Packages from SS 11/4 (exp 12/31)
Or $0.50/1 Nestle Toll House Cookie Brownie Delight or Original Chip Cookie Kit from RP 10/28 (exp 1/31)
Final Price: $1.38 each, when you buy 2 

 

Imperial Granulated Sugar, 4 lb $2.69
Use $0.50/1 – Imperial Granulated Sugar, 3.4lb Pouch or 4lb Carton – (coupons.smartsource.com)
Final Price: $2.19, or $1.69 with double 

 

Nature Valley or Fiber One Granola Bars, 5-12 ct $2.69
Use $0.50/2
 Fiber One Chewy Bars, 90 Calorie Chewy Bars or 90 Calorie Brownies from SS 10/28 (exp 12/22)
Or $0.50/2 
Nature Valley Granola Bars, 5 ct or larger or Granola Thins from SS 10/28 (exp 12/22)
Final Price: $2.44 each, when you buy 2, or $2.19 with double 

 

Chex Mix, Bugles or Gardettos, 6-8.75 oz $2.00 each, when you buy 2
Use $0.50/1 – Chex Mix or Chex 100 Calorie Snack, 4.5 oz or Larger – (bricks.coupons.com)
Final Price: $1.50, or $1.00 with double 

 

Purina Dog Chow, 16.5-18.52 lb $10.99
Use $1.10/1 – Purina Puppy Chow Brand Puppy Food or Dog Chow Brand Dog Food – (couponnetwork.com)
Or $1.10/1 –  Purina Puppy Chow Brand Puppy Food or Purina Dog Chow Dog Food – (purina.com)
Or $1.00/1 Purina Puppy Chow, Dog Chow, Healthy Morsels, Little Bites, Fit & Trim or Active Senior, 4 lb or larger from SS 9/30 (exp 12/30)
Final Price: $9.89 

 

Buitoni Refrigerated Pasta or Sauce, 9-15 oz $3.25
Use $1.00/1 Buitoni Pasta or Sauce from SS 10/7 (exp 12/31)
Final Price:$2.25 

 

Snickers, M&M’s, or Twix Candy, 1.1-2.13 oz $0.99
But Two Get One Free
Final Price: $0.66 each, when you buy 3

 

Gerber Graduates Finger Foods, 1.48-5.5 oz $2.00
Use $0.50/2 – Gerber Graduates Yogurt Grabbers – (coupons.com)
Final Price: $1.75 each, when you buy 2, or $1.50 with double 

 

10 For $10.00

Hamburger, Tuna, or Chicken Helper, 4.7-7.5 oz $1.00
Use $0.75/3 – Hamburger Helper, Tuna Helper and/or Chicken Helper – (bettycrocker.com)
Final Price:$0.75 each, when you buy 3 

 

Betty Crocker Mac & Cheese, 5.6 oz $1.00

 

Kroger Bread, 20-24 oz or Buns, 8 ct $1.00

 

Dr. Pepper, 2 L $1.00

 

Bar S Franks or Bologna, 16 oz $1.00

 

Del Monte Fruit Naturals Superfruit, 6-7 oz $1.00

 

Pom Wonderful Pomegranate Juice, 8 oz $1.00
Use $0.50/1 POM Bottle 8oz, 16oz, 24oz or 48oz from SS 12/2 (exp 3/31)
Final Price: $0.50 

 

Kroger Cream Cheese, 8 oz $1.00

 

Holiday Dinnerware, 1 ct $1.00

 

Kroger Canned Pineapple, 20 oz or Canned Fruit, 15-15.25 oz $1.00

 

Rice A Roni or Pasta Roni, 4.3-7.2 oz $1.00

 

Manwich, 15 oz $1.00

 

SoBe Lifewater or Lipton Naturals Tea, 20 oz $1.00

 

Wrigley’s Orbit or 5 Gum, 12-15 ct $1.00

 

Palmers Christmas Candy, 1.5-4.4 oz $1.00