There are going to be Twice the Value “double” coupons coming in this Sunday’s paper. We have walked the aisles to find some great ideas on how to use them. The coupons will be valid 1/27–1/29. Click here to view the full matchup.

 

Skintimate Creme $1.99, clearance price
Use $0.55/1 Skintimate Shave Gel or Shave Cream, excludes 2.75 oz from SS 1/13 (exp 2/24)
And use Twice the Value Coupon
Final Price: $0.89

 

 

Uncle Ben’s Country Inn Rice, 6 oz $1.00, sale price through 1/29
Use $1.00/3 – Uncle Ben’s Products – (unclebens.com)
Or $1.00/4 Uncle Ben's Brand Rice Products from RP 1/13 (exp 3/10)
And use Twice the Value Coupon
Final Price: $0.33 each, when you buy 3

 

La Victoria Flour Tortillas, 8 ct $2.49, regular price
Use $1.00/1 La Victoria Tortillas from SS 1/6 (exp 3/3)
And use Twice the Value Coupon
Final Price: $0.49

 

 

Beech-Nut Rice Cereal, 8 oz $1.89, regular price
Use $0.75/1 – Beechnut Rice Cereal, Any – (coupons.smartsource.com)
Or $0.75/1 – Beechnut Rice Cereal, 8 oz – (coupons.smartsource.com)
And use Twice the Value Coupon
Final Price: $0.39

 

Chicken of The Sea Sardines, 3.75 oz $1.29, sale price through 1/29
Use $0.50/1 – Chicken of the Sea Product – (coupons.smartsource.com)
And use Twice the Value Coupon
Final Price; $0.29

 

Chicken of The Sea Tuna, 5 oz $1.00, sale price through 1/29
Use $0.50/1 – Chicken of the Sea Product – (coupons.smartsource.com)
And use Twice the Value Coupon
Final Price: Free

 

McCormick Taco Seasoning Packets $1.19, sale price through 1/29
Use $0.50/2 McCormick Taco or Mexican Season Mixes from RP 1/27 (exp 2/24)
And use Twice the Value Coupon
Final Price: $0.69 each, when you buy 2

 

International Delight Creamer, 16 oz $1.99, sale price through 1/29
Use $0.55/1 – International Delight Product – (internationaldelight.com)
And use Twice the Value Coupon
Final Price: $0.89

 

Quaker Real Medleys Oatmeal Cups, 2.57 oz $1.50, sale price through 1/29
Use $1.00/2- Quaker Products, Any – (prizelogic.com)
And use Albertsons Twice the Value Coupon
Final Price: $0.50 each, when you buy 2