Here are the coupon deals this week at Albertsons INW. Prices are valid 10/9 – 10/15 unless otherwise noted.

As Albertsons recently merged, the sale territories have changed. INW is the Intermountain Northwest region, including most of Idaho, Utah, Wyoming and Montana, and parts of Oregon and Washington. Sales in other regions should be similar. Please let us know in the "comments" if your location matches this sale.

Prices seem to vary by about ten cents. Use this matchup as a guide to the best coupon deals, but expect to pay a bit more or less, depending on your area.

 

 

Golden Grahams, 12 oz $1.88
Use $1.00/3 General Mills Big G Cereals: Cheerios, Cinnamon Toast Crunch, Chex, Lucky Charms, Cocoa Puffs, Trix, Reese's Puffs, Fiber One, Cookie Crisp, Golden Grahams, Kix, Total, Wheaties, Frosted Toast Crunch, Peanut Butter Toast Crunch, Dora the Explorer, Hershey's Cookies 'n' Creme, Oatmeal Crisp, Raisin Nut Bran or Basic 4 from SS 9/29 (exp 11/9)
Final Price: $1.55 each, when you buy 3  

 

Lucky Charms, 11.5 oz $1.88
Use $1.00/3 General Mills Big G Cereals: Cheerios, Cinnamon Toast Crunch, Chex, Lucky Charms, Cocoa Puffs, Trix, Reese's Puffs, Fiber One, Cookie Crisp, Golden Grahams, Kix, Total, Wheaties, Frosted Toast Crunch, Peanut Butter Toast Crunch, Dora the Explorer, Hershey's Cookies 'n' Creme, Oatmeal Crisp, Raisin Nut Bran or Basic 4 from SS 9/29 (exp 11/9)
Final Price: $1.55 each, when you buy 3  

 

Cocoa Puffs, 11.8 oz $1.88
Use $1.00/3 General Mills Big G Cereals: Cheerios, Cinnamon Toast Crunch, Chex, Lucky Charms, Cocoa Puffs, Trix, Reese's Puffs, Fiber One, Cookie Crisp, Golden Grahams, Kix, Total, Wheaties, Frosted Toast Crunch, Peanut Butter Toast Crunch, Dora the Explorer, Hershey's Cookies 'n' Creme, Oatmeal Crisp, Raisin Nut Bran or Basic 4 from SS 9/29 (exp 11/9)
Final Price: $1.55 each, when you buy 3  

 

Reese’s Peanut Butter Puffs, 13 oz $1.88
Use $1.00/3 General Mills Big G Cereals: Cheerios, Cinnamon Toast Crunch, Chex, Lucky Charms, Cocoa Puffs, Trix, Reese's Puffs, Fiber One, Cookie Crisp, Golden Grahams, Kix, Total, Wheaties, Frosted Toast Crunch, Peanut Butter Toast Crunch, Dora the Explorer, Hershey's Cookies 'n' Creme, Oatmeal Crisp, Raisin Nut Bran or Basic 4 from SS 9/29 (exp 11/9)
Final Price: $1.55 each, when you buy 3 

 

Hamburger, Chicken or Tuna Helper, 5.1-12.2 oz $0.88
Use $1.00/4 – Hamburger Helper, Tuna Helper and/or Chicken Helper – (pillsbury.com)
Or $0.75/3 – Hamburger Helper, Tuna Helper and/or Chicken Helper – (bettycrocker.com)
Or $0.80/4 – Hamburger Helper, Tuna Helper and/or Chicken Helper – (coupons.com)
Or $0.80/4 – Hamburger Helper, Tuna Helper and/or Chicken Helper – (everydaysaver.com)
Or $0.75/3 Hamburger Helper, Tuna Helper or Chicken Helper Home Cooked Skillet Dishes from SS 8/18 (exp 10/12)
Or $0.75/3 Hamburger Helper, Tuna Helper or Chicken Helper Home Cooked Skillet Dishes from SS 9/8 (exp 11/2)
Or $0.75/3 Hamburger Helper, Tuna Helper or Chicken Helper Home Cooked Skillet Dishes from SS 10/6 (exp 11/30)
Final Price: $0.63 each, when you buy 4 

 

Green Giant Boxed Vegetables, 7.5-10 oz $0.88
Use $0.60/3 Green Giant Frozen Boxed Vegetables from SS 8/25 (exp 11/16)
Or $0.60/3 Green Giant Frozen Boxed Vegetables from SS 9/15 (exp 12/7)
Final Price: $0.68 each, when you buy 3 

 

Yoplait 100 Calorie Greek Yogurt, 5.3 oz $0.88
Use $1.00/3 – Yoplait Greek Yogurt, any flavor, void in LA, NJ, ND, NV, and TN – (pillsbury.com)
Or $1.00/5 – Yoplait Greek Yogurt, any flavor, void in LA, NJ, ND, NV and TN – (coupons.com)
Or $1.00/5 – Yoplait Greek Yogurt, any flavor – (everydaysaver.com)
Or $1.00/5 Yoplait Greek Yogurt Cups from SS 8/25 (exp 10/19)
Or $1.00/5 Yoplait Greek Yogurt Cups from SS 9/29 (exp 11/23)
Final Price: $0.55 each, when you buy 3 

 

 

 

 

Yoplait GoGurt Yogurt, 8 pk $1.88
Use $1.00/2 – Yoplait Go-Gurt Yogurt, Yoplait Kids Cup Yogurt, Yoplait Trix Multipack Yogurt, Yoplait Pro-Force Multipack, Yoplait Baby, void in LA, NJ, ND, NV and TN – (pillsbury.com)
Or $0.50/1 – Yoplait Go-Gurt Protein Yogurt, void in LA, NJ, ND, NV and TN – (coupons.com)
Or $0.75/2 Yoplait Go-Gurt, Kids Cup, Trix Multi-pack, Pro-Force Multipacks or Baby Yogurt from SS 9/8 (exp 11/2)
Final Price: $1.38 each, when you buy 2 

 

Betty Crocker, Mott’s or Ocean Spray Fruit Snacks, 4.5 oz $1.88
Use $0.60/2 – Betty Crocker Fruit Shapes; Fruit by the Foot, Fruit Gushers or Fruit Roll-Ups OR Ocean Spray, Mott's or Sunkist Fruit Snacks – (boxtops4education.com)
Or $0.50/2 Betty Crocker Fruit Shapes, Fruit by the Foot, Fruit Gushers, Fruit Roll-Ups, or Ocean Spray, Mott's or Sunkist Fruit Flavored Snacks from SS 9/29 (exp 11/23)
Final Price: $1.58 each, when you buy 2 

 

Pillsbury Breakfast Sandwich, Toaster Scrambles or Strudel, 7.4-11.5 oz $1.88
Use $0.75/3 – Pillsbury Toaster Strudel, Toaster Scrambles Pastries, Or Pillsbury Pancakes – (everydaysaver.com)
Or $0.50/2 Pillsbury Toaster Strudel, Toaster Scrambles Pastries or Pancakes from SS 8/4 (exp 10/26)
Or $0.50/2 Pillsbury Toaster Strudel, Toaster Scrambles Pastries or Pancakes from SS 9/22 (exp 12/14)
Final Price: $1.63 each, when you buy 3 

 

Save Instantly When You Buy 10 

Chef Boyardee Pasta, 14 oz $0.77

When You Buy 10 

 

Chef Boyardee Microwave Cup, 7.5 ox $0.77

When You Buy 10

 

Banquet Dinners, 5-10 oz $0.77

When You Buy 10

 

Hunt’s Pasta Sauce, 24 oz $0.77

When You Buy 10

 

Rotel Diced Tomatoes & Green Chilies, 10 oz $0.77

When You Buy 10

 

Hunt’s Snack Pack Pudding, 13 oz $0.77
When You Buy 10
Use $1.00/3 – Hunt's Pudding Snack Packs, 4 pk, excludes snack pack gelatin – (coupons.com)
Final Price: $0.44 each, when you buy 3
 

 

Hunt’s Tomatoes, 14 oz $0.77

When You Buy 10

 

Van Camp’s Pork and Beans, 15 oz $0.77

When You Buy 10

 

Blue Bonnet Margarine, 1 lb $0.77

When You Buy 10

 

Crunch ‘n Munch Popcorn, 3.5 oz $0.77

When You Buy 10

 

Banquet Brown ‘N Serve Sausage Links, 6.6 oz $0.77

When You Buy 10

 

Buy 3 Hunt’s Snack Pack Pudding, 13 oz $0.77
Buy 2 Banquet Brown ‘N Serve Sausage Links, 6.6 oz $0.77
Buy 2 Hunt’s Pasta Sauce, 24 oz $0.77
Buy 2 Banquet Dinners, 5-10 oz $0.77
Buy 1 Blue Bonnet Margarine, 1 lb $0.77
When You Buy 10
Use one $1.00/3 – Hunt's Pudding Snack Packs, 4 pk, excludes snack pack gelatin – (coupons.com)
Final Price:  $0.67 each, when you buy all 10

 

Francesco Rinaldi Pasta Sauce, 24 oz $0.99

With In-Ad Coupon, Limit 4

 

Purex Laundry Detergent, 63-75 oz $2.49
With In-Ad Coupon, Limit 2
Use $1.50/2 – Purex Laundry Detergents, any, limit 4 like coupons in same shopping trip – (coupons.com)
Or $0.50/1 – Purex Laundry Detergent, any, limit 4 like coupons in same shopping trip – (coupons.com)
Or $0.50/1 Purex Liquid Detergent or UltraPacks Detergent, Limit 4 like coupons in same shopping trip from RP 10/6 (exp 11/3)
Final Price: $1.74 each, when you buy 2 

 

Langers Apple Juice, 64 oz $1.29 each, when you buy 2

With In-Ad Coupon, Limit 4

 

Keebler Cracker Packs, 10 oz $1.69
Keebler Zesta Saltines, 15-16 oz $1.69
Sunshine Cheez-Its, 6-7 oz $1.69
With In-Ad Coupon, Limit 6

 

Fiora Bath Tissue or Paper Towels, 12 ct $2.99

With In-Ad Coupon

 

Purina Beggin’ Strips, 25 oz
Buy One Get One Free
Use $1.00/1 Purina Beggin Product, 6 oz or larger from SS 9/29 (exp 12/29)
Final Price: Unknown

 

Purina Cat or Kitten Chow, 3.15 oz $3.99
Use $1.00/1 Purina Cat Chow, 3.15 lb bag or larger from RP 8/18 (exp 11/18)
Final Price: $2.99 

 

Fancy Feast Cat Food, 3 oz $0.50
Use $1.00/24 Purina Fancy Feast Cans, 3 oz or (1) Variety Pack, 24 ct from SS 8/4 (exp 11/4)
Final Price: $0.46 each, when you buy 24 

 

Nature Valley or Fiber One Bars, 4.1 -8.9 oz $2.50
Use $0.60/1 – General Mills Fiber One Bars; Chewy Bars, Fiber One 90 Calorie Products; Bars, Brownies or Cakes, OR Fiber One Protein Chewy Bars – (boxtops4education.com)
Or $0.60/1 – General Mills Fiber One Bars; Protein Chewy Bars – (pillsbury.com)
Or $0.60/1 – Gerneral Mills Fiber One Bars; Protein Chewy Bars – (boxtops4education.com)
Or $1.10/2 – Nature Valley; Granola Bars, 5 ct and/or larger or Granola Thins – (pillsbury.com)
Or $1.10/2 – Nature Valley; Granola Bars, 5 ct or larger, Granola Thins and/or Soft-Baked Oatmeal Squares – (livebetteramerica.com)
Or $1.10/2 – General Mills Fiber One Bars; Chewy Bars, Fiber One 90 Calorie Products; Bars, Brownies or Cakes, and/or Fiber One Protein Chewy Bars – (livebetteramerica.com)
Or $1.10/2 – General Mills Fiber One Bars; Chewy Bars, Fiber One 90 Calorie Products; Bars, Brownies or Cakes, OR Fiber One Protein Chewy Bars – (pillsbury.com)
Or $0.50/1 – General Mills Fiber One Bars; Chewy Bars, Fiber One 90 Calorie Products; Bars, Brownies or Cakes, OR Fiber One Protein Chewy Bars, zip code 90210 – (coupons.com)
Or $0.50/1 – General Mills Fiber One Bars; Chewy Bars, Fiber One 90 Calorie Products; Bars, Brownies or Cakes, OR Fiber One Protein Chewy Bars – (everydaysaver.com)
Or $0.50/1 – General Mills Fiber One Bars; Protein Chewy Bars, zip code 90210 – (coupons.com)
Or $0.50/1 – General Mills Fiber One Bars; Protein Chewy Bars – (everydaysaver.com)
Or $0.60/2 – Nature Valley; Granola Bars, 5 ct and/or larger or Granola Thins – (boxtops4education.com)
Or $0.50/2 – Nature Valley; Granola Bars, 5 ct or larger, Granola Thins and/or Soft-Baked Oatmeal Squares, zip code 90210 – (coupons.com)
Or $0.50/2 – Nature Valley; Granola Bars, 5 ct or larger or Granola Thins – (everydaysaver.com)
Or $0.50/1 Fiber One Chewy Bars, 90 Calorie Products, Protein Chewy Bars or Meal Bar from SS 10/6 (exp 11/30)
Or $0.50/1 Fiber One Protein Chewy Bars from SS 9/22 (exp 11/16)
Or $0.50/1 Nature Valley Granola Bars, 5 ct or larger, Granola Thins or Soft-Baked Oatmeal Squares from SS 9/29 (exp 11/23)
Or $0.50/2 Nature Valley Granola Bars, 5 ct or larger, Granola Thins or Soft-Baked Oatmeal Squares, Fiber One Chewy Bars or 90 Calorie Products from SS 9/8 (exp 11/2)
Final Price: $1.90 

 

 

Edge or Skintimate Shaving Gel, 7 oz $2.49
Use $1.00/1 Schick, Edge or Skintimate Shave Gel, excludes 2.75 oz from SS 10/6 (exp 11/17)
Final Price: $1.49 

 

Bic Twin Select Silky Touch Razors, 10 ct $2.49
Use $2.00/1 Bic Disposable Razor, excludes trial size, Limit 4 like coupons per shopping trip from SS 10/6 (exp 11/3)
Final Price: $0.49