Here are the coupon deals this week at Albertsons INW. Prices are valid 12/18 through 12/24 unless otherwise noted. As Albertsons recently merged, the sale territories have changed. INW is the Intermountain Northwest region, including most of Idaho, Utah, Wyoming and Montana, and parts of Oregon and Washington. Sales in other regions should be similar. Please let us know in the "comments" if your location matches this sale. Prices seem to vary by about ten cents. Use this matchup as a guide to the best coupon deals, but expect to pay a bit more or less, depending on your area.

 

 

 

Marie Callender’s Frozen Pies, 26 oz $3.99
Use $0.75/1 Marie Callender's Dessert Pie, 26 oz or larger from SS 11/10 (exp 12/22)
Final Price: $3.24 

 

Folgers Coffee, 27 oz $6.99
Use $0.25/1 Folgers Coffee Product from RP 12/8 (exp 1/19/14)
Final Price: $6.74 

 

Nabisco Crackers, 5-9 oz $1.66
Use $0.75/2 Nabisco Cookie or Cracker Products, 6.5 oz or larger, Do not double from SS 11/10 (exp 12/31)
Final Price: $1.29 each, when you buy 2 

 

Birds Eye Steamfresh Vegetables, 10-12 oz $0.88

 

Lay’s Potato Chips, 8.5-13 oz
Buy One Get One Free
 
Final Price: Unknown

 

Campbell’s Gravy, 10.25 oz $0.59

 

Essential Everyday Cream Cheese, 8 oz $0.88
Use $1.00/2 Essential Everyday Product, Do not double from RP 12/8 (exp 1/4/14)
Final Price: $0.38 each, when you buy 2 

 

 

Essential Everyday Deep Dish Pie Crust, 12 oz $2.99
Use $1.00/2 Essential Everyday Product, Do not double from RP 12/8 (exp 1/4/14)
Final Price: $2.49 each, when you buy 2  

 

Essential Everyday Frozen Fruit, 10 oz $2.99
Use $1.00/2 Essential Everyday Product, Do not double from RP 12/8 (exp 1/4/14)
Final Price: $2.49 each, when you buy 2 

 

 

Essential Everyday Whipped Cream, 16 oz $2.29
Use $1.00/2 Essential Everyday Product, Do not double from RP 12/8 (exp 1/4/14)
Final Price: $1.79 each, when you buy 2 

 

Cool Whip, 8 oz $0.99

 

 

 

Pillsbury Cake Mix, 15-25 oz $0.99
Limit 4

 

Essential Everyday Stuffing Mix, 8 oz $0.99
Use $1.00/2 Essential Everyday Product, Do not double from RP 12/8 (exp 1/4/14)
Final Price: $0.49 each, when you buy 2  

 

Essential Everyday Flour, 5 lb $1.99
Use $1.00/2 Essential Everyday Product, Do not double from RP 12/8 (exp 1/4/14)
Final Price: $1.49 each, when you buy 2 

 

C&H Sugar, 4 lb $2.49
Limit 2
Use $0.75/2 – C&H Sugar Products, 2 lb or larger, limit one coupon per person – (smartsource.com)
Final Price: $2.12 each, when you buy 2 

 

Pillsbury Brownie Mix, 10.5 oz $0.99
Limit 4

 

Essential Everyday Powdered or Brown Sugar, 10 oz $1.50
Use $1.00/2 Essential Everyday Product, Do not double from RP 12/8 (exp 1/4/14)
Final Price: $1.00 each, , when you buy 2  

 

Libby’s Vegetables, 14.5 oz $0.49
Use $1.00/4 Libby's Canned Vegetables, 14 oz or higher from RP 11/10 (exp 12/28)
Final Price: $0.24 each, when you buy 4 

 

Swanson Broth, 14.5 oz $0.59
Use $1.00/5 Swanson Broth Cans from SS 11/3 (exp 1/15/14)
Or $0.40/5 Swanson Broth Cans from SS 11/3 (exp 1/15/14)
Final Price: $0.39 each, when you buy 5 

 

Essential Everyday Butter Quarters, 1 lb $1.79
Use $1.00/2 Essential Everyday Product, Do not double from RP 12/8 (exp 1/4/14)
Final Price: $1.29 each, when you buy 2  

 

Essential Everyday Olives, 5.75 oz $0.88
Use $1.00/2 Essential Everyday Product, Do not double from RP 12/8 (exp 1/4/14)
Final Price: $0.38 each, when you buy 2  

 

McCormick Spices, Select Varieties
50% off
Use $2.00/1 McCormick Gourmet Spice or Herb, excludes Recipe and Seasoning Packets from RP 11/3 (exp 12/22)
Or $0.50/1 McCormick Spice, Herb, Extract or Food Color from RP 12/8 (exp 1/12/14)
Final Price: Varies

 

Kellogg’s Corn Flakes, Rice Krispies or Special K Red Berries, 11.2 oz $2.99
Use $1.00/2 – Kellogg's Cereals; Crispix, Corn Flakes and/or Rice Krispies, limit 4 like coupons in same shopping trip, redeemable at CVS, 55118 and 90210 – (coupons.com)
Or $1.00/2 Kellogg's Rice Krispies, Rice Krispies Gluten Free or Cocoa Krispies Cereals, 11.3 oz or larger, Limit 4 like coupons in same shopping trip from RP 11/24 (exp 1/5/14)
Final Price: $2.49 each, when you buy 2

 

Carnation Evaporated Milk, 12 oz $0.99
Use $0.50/2 – Nestle Carnation Evaporated Milk, any variety, 12 oz – (verybestbaking.com)
Or $0.55/2 Carnation Evaporated Milk Cans, 12 oz from SS 9/22 (exp 12/31)
Or $0.55/2 Carnation Evaporated Milk Cans, 12 oz or larger from SS 11/3 (exp 12/31)
Final Price: $0.74 each, when you buy 2  

 

Essential Everyday Chili with Beans, 15 oz $0.99
Use $1.00/2 Essential Everyday Product, Do not double from RP 12/8 (exp 1/4/14)
Final Price: $0.49, when you buy 2  

 

Essential Everyday Oats, 42 oz $2.50
Use $1.00/2 Essential Everyday Product, Do not double from RP 12/8 (exp 1/4/14)
Final Price: $2.00 each, when you buy 2 

 

Essential Everyday Cranberry Sauce, 14 oz $0.99
Use $1.00/2 Essential Everyday Product, Do not double from RP 12/8 (exp 1/4/14)
Final Price: $0.49 each, when you buy 2 

 

Essential Everyday Peanuts, 12 oz $2.69
Use $1.00/2 Essential Everyday Product, Do not double from RP 12/8 (exp 1/4/14)
Final Price: $2.19 each, when you buy 2 

 

Essential Everyday Saltine Crackers, 18 oz $1.69
Use $1.00/2 Essential Everyday Product, Do not double from RP 12/8 (exp 1/4/14)
Final Price: $1.19 each, when you buy 2