Today I went to Walmart and purchased $18.48 worth of items for only $7.92! Seven items for $7.92–that’s like paying $1.13 for each item. I enjoy saving over 50% on products I use every day. I’ll even share with you how I did it. Check out this scenario:


Used one B1G1 Free – Pedigree Dog Treats from RP 5/18

Final Price: $3.74

Used one $0.75/1Birds Eye Recipe Ready Product (smartsource.com)

Final Price: $0.25

Used one $2.50/1Dove Hair Product from RP 5/18

Final Price: $0.98

Price Match to CVS price of $0.99 through 5/31
Used one $0.35/1Joy Ice Cream Cones (facebook.com)

Final Price: $0.64

Buy 1, Earn up to $1.25 with Ibotta 
Used one 
$1.00/2Ziploc Bags (coupons.com)

Paid $3.56, Submitted for $1.25 Ibotta Credit

Final Price: $2.31

TOTAL COST: $7.92 for 2 bags of Pedigree dog snacks, 2 boxes of Ziploc bags, a package of ice cream cones, a bottle of shampoo and a bag of frozen vegetables. That’s the equivalent of paying $1.13 per item!